Szumiące hamulce i skrzypiące zawieszenie

Awatar użytkownika
Charls
Moder
Posty: 1131
Rejestracja: 31 sty 2024, 15:19
Lokalizacja: GKA
Silnik: 1.5 TSI 150
Has thanked: 242 times
Been thanked: 197 times

Re: Szumiące hamulce i skrzypiące zawieszenie

Post autor: Charls »

Dziś założyłem klocki TRW, można powiedzieć że nastała cisza.
Awatar użytkownika
Dideq
Formenciarz VZ
Posty: 144
Rejestracja: 14 gru 2023, 07:23
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 14 times
Been thanked: 15 times

Re: Szumiące hamulce i skrzypiące zawieszenie

Post autor: Dideq »

Tarcze seryjne zostawiłeś?
Awatar użytkownika
Charls
Moder
Posty: 1131
Rejestracja: 31 sty 2024, 15:19
Lokalizacja: GKA
Silnik: 1.5 TSI 150
Has thanked: 242 times
Been thanked: 197 times

Re: Szumiące hamulce i skrzypiące zawieszenie

Post autor: Charls »

Tak
Awatar użytkownika
slawlik
Formenciarz VZ5
Posty: 227
Rejestracja: 04 lut 2023, 11:43
Lokalizacja: Maków podh
Silnik: 1.5 TSI 150
Been thanked: 4 times

Re: Szumiące hamulce i skrzypiące zawieszenie

Post autor: slawlik »

Charls pisze: 28 mar 2024, 15:30 Dziś założyłem klocki TRW, można powiedzieć że nastała cisza.
A co było powodem wymiany klocków przebieg czy szuranie? Wymiana była w swoimi rękami i jak wygląda kwestia cofania i kalibracji ręcznego.
Bronek007
Formenciarz
Posty: 31
Rejestracja: 27 paź 2021, 10:11
Been thanked: 3 times

Re: Szumiące hamulce i skrzypiące zawieszenie

Post autor: Bronek007 »

slawlik pisze: 29 mar 2024, 12:37
Charls pisze: 28 mar 2024, 15:30 Dziś założyłem klocki TRW, można powiedzieć że nastała cisza.
A co było powodem wymiany klocków przebieg czy szuranie? Wymiana była w swoimi rękami i jak wygląda kwestia cofania i kalibracji ręcznego.
Dołączam do tych pytań
1,5 TSI, 7 dsg
Awatar użytkownika
Charls
Moder
Posty: 1131
Rejestracja: 31 sty 2024, 15:19
Lokalizacja: GKA
Silnik: 1.5 TSI 150
Has thanked: 242 times
Been thanked: 197 times

Re: Szumiące hamulce i skrzypiące zawieszenie

Post autor: Charls »

Głównym powodem zbyt mocne klejenie klocków do tarczy i szuranie choć szuranie tylko dopóki się nie rozgrzały hamulce, więc to aż tak nie drażniło ucha. Nie wymieniałem sam, sąsiad ma sklep motoryzacyjny i warsztat mechaniczny, więc zawsze co u niego kupuję to mam rabat na montaż, 70 zł za wymianę to wydaje mi się cena niewygórowana. Olej i filtry jak u niego kupuję to montaż mam gratis.
Awatar użytkownika
rsmiech
Formenciarz VZ5 BAT
Posty: 368
Rejestracja: 27 kwie 2022, 00:07
Lokalizacja: Żywiec
Silnik: 2.0 TSI VZ 420KM custom
Has thanked: 8 times
Been thanked: 29 times

Re: Szumiące hamulce i skrzypiące zawieszenie

Post autor: rsmiech »

Charls pisze: 28 mar 2024, 15:30 Dziś założyłem klocki TRW, można powiedzieć że nastała cisza.
nie chwal przedwcześnie, poczekaj aż się ułożą...
będzie dobrze.
Brembo Xtra P 85 124X też nie hałasują
2022 VZ 420KM, 516Nm, by Gregor10, Eibach ProKit, Intercooler. Średnie spalanie 48000km 11.7l/100km
marez
Forek
Posty: 9
Rejestracja: 03 sty 2024, 02:27
Has thanked: 2 times

Re: Szumiące hamulce i skrzypiące zawieszenie

Post autor: marez »

Mishiee pisze: 12 mar 2024, 22:26 Cześć,
Mam pewne problemy z moim formentorem i myślę, że oba powiązane są z automatyczną skrzynią biegów lub hamulcami.

Pierwszy problem polega na szumiących hamulcach. Problem pojawia się tylko przy powolnej jeździe i hamowaniu np. podczas dojazdu do skrzyżowania. Do momentu zatrzymania samochodu, przy naciśniętym hamulcu, pojawia się szum. Nie ma znaczenia czy hamulce są rozgrzane czy nie, w obu przypadkach problem pojawia się jednakowo.
Drugi problem polega na skrzypiącym zawieszeniu. Kilka przykładów, kiedy pojawia się skrzypienie:
1. Chcąc skręcić kołami gdy samochód stoi w miejscu (nie jest to wina opon - w żadnym aucie nie spotkałem się z takim skrzypieniem w tym wypadku)
2. Dojeżdzając np na miejsce parkingowe, w momencie zatrzymania auta, zawieszenie na moment skrzypi.
3. Podczas postoju gdy ktoś wysiada z samochodu i zawieszenie się "rusza" to również słychać skrzypienie.
4. Na moment podczas ruszania samochodu.

Ciężko opisać dokładnie sytuacje, w których następuje skrzypienie. Wydaje się, jakby w niektórych sytuacjach hamulce wręcz się "kleiły".

Czy ktoś miał podobną sytuację?
W aucie mojej żony jest tak samo. Z tymi hamulcami też mnie zdziwiło, że tak trą. Auto ma mały przebieg bo ok 4 kkm. Wziąłem kiedyś i porządnie się nim przejechałem i pohamowalem konkretnie. Wydaje mi się, że po tym już tak nie było. A co do zgrzytów podczas kręcenia kołami na postoju, to ten typ tak ma. Po prostu w tym aucie nie można kręcić na sucho czyli w miejscu. Trzeba delikatnie jechać. Wtedy tego nie ma. Myślę, że mają na to wpływ dosyć szerokie opony. Ale jak jest rzeczywiście, nie wiadomo. Mam nadzieję, że przekładnia nie wysypie się po dwóch, trzech latach.
Autofan
Forek
Posty: 3
Rejestracja: 22 lip 2024, 20:55
Lokalizacja: Łódź
Silnik: 1.5 TSI 150

Re: Szumiące hamulce i skrzypiące zawieszenie

Post autor: Autofan »

Mam te same problemy. Szum hamulców zdecydowanie zmniejszył się po nasmarowaniu prowadnic zacisków i powierzchni styku klocków z jarzmami. Klocki bardziej odsuwają się od tarcz zmniejszając tzw. tarcie cząstkowe czyli ten "szum", który słyszymy podczas obrotu podniesionego koła. Szum pojawia się zdecydowanie później i jest zdecydowanie bardziej cichy. Winne są klocki z dwóch powodów: jakość klocków i tendencja do zapiekania się ich w zaciskach z powodu bardzo dużego pylenia się.
Wiem - są teorie że hamulców się nie smaruje i tego zdania są także ASO nie tylko Cupry. Lecz w tej kwestii mam własne inne zdanie poparte moim doświadczeniem. Są też dedykowane smary renomowanych firm do tłoczków, prowadnic i zacisków. Podkreślam różne smary do różnych części, a nie jeden smar do wszystkiego. Ponadto po nasmarowaniu nie rdzewieją jarzma. Auto hamuje tak samo, nie zapiekają się klocki w zaciskach i równomiernie zużywają.
https://liquimoly.sklep.pl/578-smar-do- ... ch-5g.html
https://textar.com/pl/produkty-serwisowe
Co do skrzypienia przedniego zawieszenia. Występuje w moi aucie tylko przy mocno skręconych kołach. Tuż przed końcem zakresu skrętu, podczas powolnej jazdy i szybkiego skręcania np. podczas parkowania lub skręcania na postoju. Przypuszczam, że skrzypią tuleje stabilizatora z powodu dużego naprężenia zwłaszcza, gdy w tym samym czasie jeszcze hamujemy. Wolne kręcenie kierownica podczas toczenia się rozwiązuje u mnie ten problem.
Awatar użytkownika
rsmiech
Formenciarz VZ5 BAT
Posty: 368
Rejestracja: 27 kwie 2022, 00:07
Lokalizacja: Żywiec
Silnik: 2.0 TSI VZ 420KM custom
Has thanked: 8 times
Been thanked: 29 times

Re: Szumiące hamulce i skrzypiące zawieszenie

Post autor: rsmiech »

Pytanie, w jaki sposób klocki bardziej odsuwają się od tarcz po nasmarowaniu? Co powoduje że się wogóle cofają? Jest tam jakaś sprężyna a może podciśnienie, które chowa tłoczki?
2022 VZ 420KM, 516Nm, by Gregor10, Eibach ProKit, Intercooler. Średnie spalanie 48000km 11.7l/100km
ODPOWIEDZ