Usterki występujące w Cupra Formentor

Awatar użytkownika
Charls
Moder
Posty: 1131
Rejestracja: 31 sty 2024, 15:19
Lokalizacja: GKA
Silnik: 1.5 TSI 150
Has thanked: 242 times
Been thanked: 197 times

Re: Usterki występujące w Cupra Formentor

Post autor: Charls »

Mnie swego czasu denerwował też dziwny dźwięk a przyczyna okazała się prozaiczna, mianowicie przez mikroszczeliny gwizdała zamknięta kratka nadmuchu w centralnej części kokpitu, otwarłem ją i nastała cisza, ufff jaka ulga :lol:
aduniaczek
Forek
Posty: 4
Rejestracja: 18 lip 2024, 10:08
Lokalizacja: Wrocław
Silnik: 2.0 TSI VZ 310

Re: Usterki występujące w Cupra Formentor

Post autor: aduniaczek »

Dźwięk występuje przy wyłączonej, przy włączonej klimatyzacji, przy zamkniętych, otwartych oknach, zawsze gdy silnik jest rozgrzany, nigdy gdy zimny, powoli chyba zacząłem celować dobrze w problem, elektrozawór filtra węglowego oparów paliwa ( umiejscowiony w prawym tylnym nadkolu, praktycznie w tym miejscu, skąd dochodzi Dźwięk). Kumpel z aso nadmienił mi że te samochody nie lubią dobijania kilkukrotnego paliwa pod korek, bo filtr węglowy się obraża. Szkoda, że o tym nie wiedziałem zanim wydałem 4300 na nową pompe haldexa +800 na dwukrotną wymianę oleju w haldexie. Modlę się, by to był ten elektrozawor, oraz o druga kwestie, by nie był zespolony wraz z zbiornikiem w jedną część jak w przypadku pompy haldexa wraz z sterownikiem (stąd taka cena)
Cupra Formentor 2.0 310km
Martheew
Forek
Posty: 2
Rejestracja: 18 wrz 2024, 21:47
Lokalizacja: KrakOw
Silnik: 2.0 TSI VZ 310

Re: Usterki występujące w Cupra Formentor

Post autor: Martheew »

Cześć.
Jestem nowym użytkownikiem na forum, i nowym posiadaczem formentora..

Auto kupiłem używane, rocznik 2021, przebieg 29 500km.
I mam pytanie. Przesiadłem się z Leona 3 2016rok, gdzie wszystko było sterowane gałkami, przyciskami ogólnie manualnie.

I tutaj zaczyna się problem. W dniu odbioru, wracając do domu autem, miałem do przejechania 80km. I jestem przekonany że klimatyzacja na pewno działała, bo było mi aż za zimno.
Auto wstawiłem do garażu, coś tam poklikałem, pobawiłem się, i zapomniałem o nim na jakieś 2 tygodnie.
Wsiadam ostatnio do samochodu, było dosyć jeszcze gorąco, no i próbuje ustawić klimę, aby trochę schłodziła temperaturę, i tu moje zdziwienie, ani nie słyszę wentylatorów ani nie czuję różnicy w powietrzu. Na domiar wszystkiego, w aucie robi się mega duszno, jeżeli nie otworzę okien. Zaczynam klikać opcję, oczywiście klima włączona, przechodzę ze sterowania Auto na manual, ustawiam wentylatory na 7 bieg i nic. Zero reakcji. Zmiana nawiewów, skutkuje że słyszę zmiany w kratkach ale powietrza jak nie było tak nie ma.

Dodatkowo, zauważyłem, że jak ruszę samochodem, to coś zaczyna lecieć z kratek, ale to jak na zasadzie pędu powietrza wpadającego do środka z zewnątrz. No ale szału to to nie robi. Czy ktoś z was, miał taki problem, lub wie co może być przyczyną? Jestem co prawda umówiony 25 do serwisu ASO, na diagnozę Radaru, ale może uda mi się, nam się rozwiązać ten problem szybciej.

Wczoraj, cofając autem, stwierdziłem również żę światła cofania w tym aucie to jest jakaś paranoja, nie wiem czy u was też tak jest, ale przy braku oświetlenia zewnętrznego w postaci czegokolwiek, to światła cofania nie wiele dają a wręcz nic nie widać. W leonie to była mega mega róznica.
A więc wpadł mi do głowy pomysł, że może po prostu nie działają, szybko sprawdziłem na Internecie, i się okazuje ze pod jednym bezpiecznikiem są światła cofania i jakiś czujnik od klimy. No to zadowolony śmigam dzisiaj z multimetrem do auta, no ale niestety bezpiecznik cały..

Czy ktoś z was spotkał się z takimi problemami? Ale ma może jakiś pomysł co szukać gdzie szukać?
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Charls
Moder
Posty: 1131
Rejestracja: 31 sty 2024, 15:19
Lokalizacja: GKA
Silnik: 1.5 TSI 150
Has thanked: 242 times
Been thanked: 197 times

Re: Usterki występujące w Cupra Formentor

Post autor: Charls »

Zacząć od zrobienia autoscanu i odczytania błędów interfejsem diagnostycznym. Jeśli chodzi o brak nawiewu to zawsze za to odpowiedzialny był rezystor dmuchawy
Martheew
Forek
Posty: 2
Rejestracja: 18 wrz 2024, 21:47
Lokalizacja: KrakOw
Silnik: 2.0 TSI VZ 310

Re: Usterki występujące w Cupra Formentor

Post autor: Martheew »

Charls pisze: 18 wrz 2024, 22:17 Zacząć od zrobienia autoscanu i odczytania błędów interfejsem diagnostycznym. Jeśli chodzi o brak nawiewu to zawsze za to odpowiedzialny był rezystor dmuchawy
Hej. Dziękuje za odpowiedź. Być może jutro podłączę obdeleven i zobaczę co pokaże.

Jeżeli chodzi o rezystor, to z reguły wtedy nawiew działał tylko na najwyższym biegu, a tu nic nie rusza. Czyżby przy sterowaniu stricte elektronicznym przestawał całkowicie działać?
Awatar użytkownika
Charls
Moder
Posty: 1131
Rejestracja: 31 sty 2024, 15:19
Lokalizacja: GKA
Silnik: 1.5 TSI 150
Has thanked: 242 times
Been thanked: 197 times

Re: Usterki występujące w Cupra Formentor

Post autor: Charls »

Tak było aczkolwiek czy obecnie też tak jest tego nie wiem ale warto to sprawdzić
Awatar użytkownika
Endrju
Formenciarz
Posty: 67
Rejestracja: 31 maja 2024, 00:38
Lokalizacja: ZSD
Silnik: 1.5 TSI 150
Has thanked: 13 times
Been thanked: 12 times

Re: Usterki występujące w Cupra Formentor

Post autor: Endrju »

Ja bym zaczął od sprawdzenia zamkniętego obiegu, może przez przypadek włączyłeś obieg zamknięty .
ODPOWIEDZ