Usterki występujące w Cupra Formentor

Awatar użytkownika
Iwanka
Formenciarz
Posty: 77
Rejestracja: 15 sie 2022, 18:38
Been thanked: 3 times

Re: Usterki waszych aut

Post autor: Iwanka »

Iwanka pisze: 17 lip 2023, 15:02 Usterka regulacji zasiegu swiatel. Swieci sie bursztynowy trojkat i komunikat po kazdym uruchomieniu silnika. Matrixy swieca w trybie statycznym, nie doswietlaja i brak poziomowania. Dam znac co i jak za tydzien.
Po wizycie w ASO podejrzenie padlo na wadliwy centralny sterownik zarzadzania energia. Niestety bedzie potrzeba weryfikacji online z producentem. Umowiony odlegly termin na te okolicznosc. Podobno taka diagnostyka moze potrwac tydzien czasu. Pocieszajace jest to ze dadza samochod zastepczy na czas naprawy.
1.5 DSG, Navi XL, MatrixLed, Alarm, Kubelki, hak, PreCrash, poducha dla kierowcy, 19tki.

Obrazek
Dareczek
Forek
Posty: 5
Rejestracja: 20 maja 2023, 16:04

Re: Usterki waszych aut

Post autor: Dareczek »

A u mnie oprócz tego szurania, pojawiły się stuki podczas skrętu w lewo po delikatnym naciśnięciu pedału hamulca. Pojawia się to szczególnie podczas cofania lub przy wolnej jeździe do przodu. Tak jakby przegub stukał. :cry:
Może u kogoś tez taki przypadek wystąpił?
Awatar użytkownika
rsmiech
Formenciarz VZ5 BAT
Posty: 368
Rejestracja: 27 kwie 2022, 00:07
Lokalizacja: Żywiec
Silnik: 2.0 TSI VZ 420KM custom
Has thanked: 8 times
Been thanked: 29 times

Re: Usterki waszych aut

Post autor: rsmiech »

potwierdzam występowanie odgłosów ocierania podczas wolnej jazdy np. cofania ze skręconymi kołami. Ignoruję to, aczkolwiek zamierzałem sprawdzić co to dokładnie.
Nie sądzę, żeby to był przegub.
Wg. mojej teorii są to klocki hamulcowe, które podczas skrętu kierownicy, często niemal maksymalnego, zaczynają ocierać o tarcze na skutek:
1. zmian naprężeń w pieście/tarczy/łożysku,
2. i/lub zmiany przekroju, ułożenia giętkiego przewodu hamulcowego podczas skrętu, który delikatnie zmienia nacisk na tłoczka na klocek.
3. dodatkowo podczas cofania, klocki mogą zmienić swoje położenie, w ramach istniejącego drobnego luzu, ponieważ zostały zablokowane w swych prowadnicach podczas zatrzymania w kierunku do przodu, bo w tym kierunku zazwyczaj pracują.
Wszystkie te czynnik łącznie mogą składać się na objawy ów przypadłości.
2022 VZ 420KM, 516Nm, by Gregor10, Eibach ProKit, Intercooler. Średnie spalanie 48000km 11.7l/100km
Awatar użytkownika
slawlik
Formenciarz VZ5
Posty: 228
Rejestracja: 04 lut 2023, 11:43
Lokalizacja: Maków podh
Silnik: 1.5 TSI 150
Been thanked: 4 times

Re: Usterki waszych aut

Post autor: slawlik »

rsmiech pisze: 11 sie 2023, 11:11 potwierdzam występowanie odgłosów ocierania podczas wolnej jazdy np. cofania ze skręconymi kołami. Ignoruję to, aczkolwiek zamierzałem sprawdzić co to dokładnie.
W silniku 1.5 też coś takiego słyszałem i według mnie ten głos dają osłony przegubów jak jest deszczowo i one są mokre to wtedy to bardziej słychać ja w pogodny dzień w ogóle nic nie słyszę podczas skręcania. Myślałem żeby te przeguby posmarować smarem do łańcucha motocyklowego tylko nie wiem jak on się zachowa.
Awatar użytkownika
Matador
Formenciarz VZ5
Posty: 221
Rejestracja: 12 sie 2023, 15:52
Lokalizacja: PO
Silnik: 1.5 TSI 150
Has thanked: 100 times
Been thanked: 87 times

Re: Usterki waszych aut

Post autor: Matador »

Witam, czy wiadomo coś więcej o akcji serwisowej 🤔
Załączniki
Cupra Formentor akcja serwisowa
Cupra Formentor akcja serwisowa
1692876613678.jpg (47.88 KiB) Przejrzano 2985 razy
Cupra For 1.5 DSG Magnetic Tech Veloz 🇪🇸 2023
Awatar użytkownika
rsmiech
Formenciarz VZ5 BAT
Posty: 368
Rejestracja: 27 kwie 2022, 00:07
Lokalizacja: Żywiec
Silnik: 2.0 TSI VZ 420KM custom
Has thanked: 8 times
Been thanked: 29 times

Re: Usterki waszych aut

Post autor: rsmiech »

zapewne chodzi o akcję serwisową o kodzie 42M7.
Dotyczy pojazdów wyprodukowanych w końcem marca i kwietniu 2023.
https://ec.europa.eu/safety-gate-alerts ... 07?lang=en
2022 VZ 420KM, 516Nm, by Gregor10, Eibach ProKit, Intercooler. Średnie spalanie 48000km 11.7l/100km
Awatar użytkownika
slawlik
Formenciarz VZ5
Posty: 228
Rejestracja: 04 lut 2023, 11:43
Lokalizacja: Maków podh
Silnik: 1.5 TSI 150
Been thanked: 4 times

Re: Usterki waszych aut

Post autor: slawlik »

Czyli mój się łapie 20.04 2023 produkcja😪
Awatar użytkownika
Krzysztof
Formenciarz
Posty: 97
Rejestracja: 10 sie 2021, 14:49
Been thanked: 1 time

Re: Usterki waszych aut

Post autor: Krzysztof »

U mnie po aktualizacji oprogramowania przestała działać 3. strefa klimatyzacji. Nie da się nią w ogóle sterować, domyślnie nie wieje.
A tak, mam 35 tys. km, zbliżają się 2 lata użytkowania i jest bezproblemowo.
Awatar użytkownika
rsmiech
Formenciarz VZ5 BAT
Posty: 368
Rejestracja: 27 kwie 2022, 00:07
Lokalizacja: Żywiec
Silnik: 2.0 TSI VZ 420KM custom
Has thanked: 8 times
Been thanked: 29 times

Re: Usterki waszych aut

Post autor: rsmiech »

Zauważyłem tydzień temu podobny problem.
Nie wiem od kiedy to nie działało, ponieważ rzadko tylne kanapy są zajęte, więc rzeczywiście może to mieć związek z aktualizacją 1940.

Na ekranie w panelu klimatyzacji Tyłu opcje regulacji temp. oraz blokady były nieaktywne, wyszarzone, a tylna konsola sterująca nie działała.
Udało mi się przywrócić aktywność, dokładnie jak to nie wiem, ale oto co robiłem:

1. Wyłączałem/włączałem klimatyzację,
2. w ustawieniach regulacji temperatury przodu, włączałem/wyłączałem opcję SYNC,
3. zmieniałem ustawieni temp osobno dla kierowca / pasażer.

W pewnym momencie zauważyłem, że opcje tyłu stały się widoczne, była co prawda aktywna blokada (brak zmiany ustawień przez pasażerów) ale można było ją wyłączyć.
Od wtedy działa.
Ciekawostką jest to, że jak masz zsynchronizowany przód (kierowca pasażer), to jeśli ktoś z tyłu zmieni ustawienia na tylny rząd siedzeń, to przód wychodzi z synchronizacji.
2022 VZ 420KM, 516Nm, by Gregor10, Eibach ProKit, Intercooler. Średnie spalanie 48000km 11.7l/100km
Awatar użytkownika
Krzysztof
Formenciarz
Posty: 97
Rejestracja: 10 sie 2021, 14:49
Been thanked: 1 time

Re: Usterki waszych aut

Post autor: Krzysztof »

rsmiech pisze: 25 sie 2023, 10:31 1. Wyłączałem/włączałem klimatyzację,
2. w ustawieniach regulacji temperatury przodu, włączałem/wyłączałem opcję SYNC,
3. zmieniałem ustawieni temp osobno dla kierowca / pasażer.
Gdzie masz opcję SYNC? U mnie po jednej z aktualizacji zniknęła, nie umiem tego znaleźć. W ekranie ustawień klimatyzacji z przodu nie mam takiego wyboru.
ODPOWIEDZ