Pęknięcie tylnej, długiej lampy

kupra
Forek
Posty: 5
Rejestracja: 21 sty 2022, 19:44

Pęknięcie tylnej, długiej lampy

Post autor: kupra »

Hej,
czy ktoś z Was spotkał się z problemem samoczynnie pękającej lampy tylnej w Waszych Formentorach?
Mam do czynienia już z dwoma Formentorami (własnym i kolegi) w których wystąpił ten problem.

Chodzi o tę długą, tylną lampę (blendę). W jednej sztuce najpierw pęknięcie było tylko wewnętrzne i z czasem zrobiło się też od zewnątrz.
W drugiej na razie widać jedynie minimalne pęknięcie wewnątrz lampy.

Oczywiście serwis odmawia naprawy wskazując, że skoro powstało pęknięcie to na pewno na skutek przyczyn zewnętrznych.
Ciężko w to uwierzyć skoro nie ma żadnego śladu uderzenia, a pęknięcie powstaje idealnie na samym środku lampy.

Dajcie znać czy widać u Was choćby minimalne pęknięcia.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
alfiorz
Formenciarz VZ5
Posty: 287
Rejestracja: 30 kwie 2023, 11:39
Lokalizacja: DW
Silnik: 2.0 TSI VZ 310
Has thanked: 2 times
Been thanked: 33 times

Re: Pięknięcie tylnej, długiej lampy

Post autor: alfiorz »

Kolega ma automatyczną klapę czy ręcznie zamyka?
Ja mam ręcznie zamykaną i ta listwa jest akurat w takim miejscu, że chce się za nią złapać domykając klapę... mając na uwadze jak to wygląda w twoim aucie pilnuję się, żeby za nią nie łapać.
Awatar użytkownika
rsmiech
Formenciarz VZ5 BAT
Posty: 368
Rejestracja: 27 kwie 2022, 00:07
Lokalizacja: Żywiec
Silnik: 2.0 TSI VZ 420KM custom
Has thanked: 8 times
Been thanked: 29 times

Re: Pięknięcie tylnej, długiej lampy

Post autor: rsmiech »

i to są właśnie przykłady warunków gwarancji, której właściwie nie ma na ten samochód.
Ja to mam, kolega to ma, ale ASO jako wykonawca napraw gwarancyjnych tłumaczy, że jest problem niewłaściwego użytkowania, ponieważ najprawdopodobniej łapie pan za lampę domykając klapę. :-)
K...a, a za co ma łapać? Czy tak trudno było przewidzieć, że ten element może celowo lub przypadkowo temu służyć?
Powinien być wykonany w odpowiedni sposób. Gdzie wnioski z analizy tzw. prawdopodobnego niewłaściwego użycia?
2022 VZ 420KM, 516Nm, by Gregor10, Eibach ProKit, Intercooler. Średnie spalanie 48000km 11.7l/100km
alfiorz
Formenciarz VZ5
Posty: 287
Rejestracja: 30 kwie 2023, 11:39
Lokalizacja: DW
Silnik: 2.0 TSI VZ 310
Has thanked: 2 times
Been thanked: 33 times

Re: Pięknięcie tylnej, długiej lampy

Post autor: alfiorz »

rsmiech pisze: 31 maja 2023, 08:40 i to są właśnie przykłady warunków gwarancji, której właściwie nie ma na ten samochód.
Ja to mam, kolega to ma, ale ASO jako wykonawca napraw gwarancyjnych tłumaczy, że jest problem niewłaściwego użytkowania, ponieważ najprawdopodobniej łapie pan za lampę domykając klapę. :-)
K...a, a za co ma łapać? Czy tak trudno było przewidzieć, że ten element może celowo lub przypadkowo temu służyć?
Powinien być wykonany w odpowiedni sposób. Gdzie wnioski z analizy tzw. prawdopodobnego niewłaściwego użycia?
Trochę maja rację, bo to jest lampa, a nie uchwyt do zamykania bagażnika - zakładając, że tak ktoś ją używa. Natomiast to, że jest w takim a nie innym miejscu, do tego siłowniki są na tyle mocne, że muszę użyć dużej siły, żeby jednym ruchem ręki zamknąć kalpę za pomocą uchwytu na wewnętrznej stronie klapy. Więc trzeba za coś złapać od zewnątrz, żeby dopchnąć klapę. Ewidentnie na etapie projektu ktoś tego nie przemyślał. A zwalić na użytkownika najłatwiej.
kupra
Forek
Posty: 5
Rejestracja: 21 sty 2022, 19:44

Re: Pięknięcie tylnej, długiej lampy

Post autor: kupra »

Klapę mam automatyczną więc nie w tym rzecz.
mben
Forek
Posty: 1
Rejestracja: 28 cze 2023, 23:19

Re: Pięknięcie tylnej, długiej lampy

Post autor: mben »

--EDIT---
Ostatnio zmieniony 07 wrz 2023, 23:06 przez mben, łącznie zmieniany 2 razy.
saint
Formenciarz
Posty: 13
Rejestracja: 12 wrz 2022, 22:29
Has thanked: 1 time

Re: Pięknięcie tylnej, długiej lampy

Post autor: saint »

A propo pęknięć, tak wyglądała lewa lampa. Udało się wymienić w ramach gentleman’s agreement.
Załączniki
received_998653491150982.jpeg
received_998653491150982.jpeg (72.58 KiB) Przejrzano 1652 razy
SULDAM
Forek
Posty: 2
Rejestracja: 02 mar 2024, 19:46

Re: Pięknięcie tylnej, długiej lampy

Post autor: SULDAM »

Kolego mam taki sam problem pęknięcie lampy i odrzucenie reklamacji powiedzieli ze to uszkodzenie mechaniczne i musiałem uruchomić autocasko
platek71
Formenciarz
Posty: 16
Rejestracja: 18 lut 2024, 14:18

Re: Pięknięcie tylnej, długiej lampy

Post autor: platek71 »

Z jakich roczników macie auta z tymi pęknięciami lamp?
SULDAM
Forek
Posty: 2
Rejestracja: 02 mar 2024, 19:46

Re: Pięknięcie tylnej, długiej lampy

Post autor: SULDAM »

Luty 2023r
ODPOWIEDZ