Beats Audio - jak poprawić jakość dźwięku?

Awatar użytkownika
Lafey
Formenciarz
Posty: 67
Rejestracja: 23 gru 2023, 19:29
Been thanked: 16 times

Beats Audio - jak poprawić jakość dźwięku?

Post autor: Lafey »

Po zakupie Cupry Leon VZ byłem zaskoczony mizerną jakością dźwięku Beats Audio w porównaniu do Cantona w mojej poprzedniej Octavii RS. Według informacji zamieszczonych na forum seata VAG pakuje do samochodów generalnie te same zestawy. Nie wiem czy to prawda ale temat postanowiłem rozgryźć.
W OBD Eleven znalazłem takie ustawienia:


Obrazek

Zmiana ustawień właściwie nic nie poprawiła ale rada była aby zmienić na FENDER.
Wymianę komponentów zostawiłem jako rozwiązanie ostateczne, w końcu dopłaciłem już za "lepszy" dźwięk. Następnym pomysłem było wygłuszenie drzwi. Można było zlecić to wyspecjalizowanej firmie ja jednak zdecydowałem zrobić to sam.
Demontaż boczków wygląda tak:



Zastosowałem maty butylowe wygłuszające StP GOLD 2,3mm o wymiarze: 75 × 50 cm oraz piankę samoprzylepną K6s. Do naszych samochodów na komplet drzwi potrzebujemy 10-11 mat oraz 2,8 m2 pianki.
Po montażu efekt finalny wygląda tak:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Całość odtłuszczamy benzyną ekstrakcyjną. Maty kleimy na zakładkę, wewnątrz i na zewnątrz drzwi, najlepiej jak największymi arkuszami dokładnie dociskając wałkiem. Pianka idzie bezpośrednio na boczek tapicerki.
Efekt jest zdumiewający - poprawa dźwięku jest bardzo widoczna, szczególnie bas dostał głębokie, czyste brzmienie. Wcześniej dźwięk był jak ze studni, basy trzeba było obcinać bo powodowały tylko hałas. Teraz ustawione mam na maxa i gra czysto, nawet przy pełnej głośności. Mocy też jakby przybyło. Wiedziałem, że będzie lepiej ale nie spodziewałem się aż takiej różnicy. Świetnie to słychać na przykładzie centralki Chrisa Slade’a. Teraz mam przyjemność ze słuchania muzyki, wcześniej była tylko irytacja. Nie jest to może Bowers & Wilkins ale skodowski Canton już nie jest wyraźnie lepszy. Jedyny minus to masa się zwiększyła o 15kg (4 drzwi).
Na razie zrobiłem tylko przednie drzwi. Tył musi poczekać bo przy okazji rozbierania chcę je doposażyć w oświetlenie ambientowe na bazie fabrycznego rozwiązania jakie mam na przodzie i czekam na projektory LED.

Okazuje się, że dopłata do Beats była uzasadniona bo za te pieniądze dostajemy całkiem dobrze grający zestaw. Warunkiem jest wygłuszenie drzwi. To mnie zaskoczyło bo Octavia III jest samochodem kiepsko wyciszonym a audio gra zadowalająco. Cupra Leon w tej materii to inna liga choć fabrycznego wyciszenia tu niewiele. Wiem, że użytkownicy Formentorów narzekają na hałas - szczególnie przy dużych prędkościach jednak w Leonie jest już bardzo przyzwoicie.

Gdyby ktoś chciał zakupić maty podaję link:

https://allegro.pl/oferta/zestaw-stp-go ... 6774500733

Warto kupić lepszy wałek metalowy:

https://allegro.pl/oferta/stp-roller-wa ... 8528999210
Lafey
Cupra Leon VZ ST 310KM 4x4
Rybak
Formenciarz
Posty: 44
Rejestracja: 18 maja 2023, 23:44
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Beats Audio - jak poprawić jakość dźwięku?

Post autor: Rybak »

Myślisz, że sama pianka ma sens? A drugie pytanie - czy jest sens podwójnych mat? Nie wystarczy albo "wewnątrz" drzwi albo na blachę od strony plastiku?
alfiorz
Formenciarz VZ
Posty: 182
Rejestracja: 30 kwie 2023, 11:39
Has thanked: 1 time
Been thanked: 9 times

Re: Beats Audio - jak poprawić jakość dźwięku?

Post autor: alfiorz »

Rybak pisze: 28 mar 2024, 23:43 Myślisz, że sama pianka ma sens? A drugie pytanie - czy jest sens podwójnych mat? Nie wystarczy albo "wewnątrz" drzwi albo na blachę od strony plastiku?
To jest grubsza rozkminka. Są o tym całe opracowania (akustyka w aucie), w skrócie chodzi o to, że pianka tłumi inne częstotliwości dźwięku, przyklejona mata inne do tego eliminuje rezonującą gołą blachę. Jak cię interesuje poczytaj, ja mogłem coś pomylić, bo dawno o tym czytałem.
Lafey, dużo jest zabawy ze ściągnięciem boczku? Jakieś ukryte wkręty/mocowania?
Awatar użytkownika
Lafey
Formenciarz
Posty: 67
Rejestracja: 23 gru 2023, 19:29
Been thanked: 16 times

Re: Beats Audio - jak poprawić jakość dźwięku?

Post autor: Lafey »

Rybak pisze: 28 mar 2024, 23:43 Myślisz, że sama pianka ma sens? A drugie pytanie - czy jest sens podwójnych mat? Nie wystarczy albo "wewnątrz" drzwi albo na blachę od strony plastiku?
Zanim zabrałem się za robotę zapoznałem się z kilkunastoma innymi instalacjami. Tak to powinno wyglądać. Powtórzę to co zawsze mówię - radzę nie kombinować. Każda warstwa ma swoje zadanie i wpływa na całość. Próby oszczędzania najpewniej nie dadzą oczekiwanego efektu. Szkoda naszej pracy i wydanych pieniędzy.
Lafey
Cupra Leon VZ ST 310KM 4x4
Awatar użytkownika
Lafey
Formenciarz
Posty: 67
Rejestracja: 23 gru 2023, 19:29
Been thanked: 16 times

Re: Beats Audio - jak poprawić jakość dźwięku?

Post autor: Lafey »

alfiorz pisze: 29 mar 2024, 08:09
Lafey, dużo jest zabawy ze ściągnięciem boczku? Jakieś ukryte wkręty/mocowania?
Film wiernie pokazuje cały proces. Najgorsza jest obawa, że coś pęknie ale plastiki są naprawdę solidnie wykonane. Zaczynamy od ozdobnej obrączki pod uchwytem - najlepiej zdjąć samymi palcami, łatwo schodzi. Najgorszy sam uchwyt, trzyma naprawdę mocno, Najlepiej delikatnie podważać po całej długości a potem energicznie pociągnąć. Nic nie pęka. Niezbędne są odpowiednie narzędzia, na szczęście nie są drogie:

https://allegro.pl/oferta/sciagacze-wyj ... 2483866536

Potem zdejmujemy panel z przyciskiem szyb i dla ułatwienia boczny plastik przy uchwycie. Będzie łatwiej odkręcić drugą śrubę. Odkręcamy śruby - torx 24. Następnie podważamy klipsy tapicerki, na zdjęciach drzwi widać charakterystyczne bolce. Trzeba wsadzić miedzy drzwi a tapicerkę tą największą łyżkę i na zasadzie klina podważać każdy zaczep. Dobrze pod drzwi coś podłożyć aby oprzeć tapicerkę. Kable są krótkie, można je uszkodzić. Odpinamy linkę zamka i złączki za pomocą metalowego bolca z prezentowanego zestawu. I to w sumie wszystko.

Tu kolejny raz widać różnicą między Cuprą a Octavią III. W skodzie większość zatrzasków była jednorazowa, nie było szans aby czegoś nie połamać.
Lafey
Cupra Leon VZ ST 310KM 4x4
Rybak
Formenciarz
Posty: 44
Rejestracja: 18 maja 2023, 23:44
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Beats Audio - jak poprawić jakość dźwięku?

Post autor: Rybak »

Lafey pisze: 29 mar 2024, 08:16
Rybak pisze: 28 mar 2024, 23:43 Myślisz, że sama pianka ma sens? A drugie pytanie - czy jest sens podwójnych mat? Nie wystarczy albo "wewnątrz" drzwi albo na blachę od strony plastiku?
Zanim zabrałem się za robotę zapoznałem się z kilkunastoma innymi instalacjami. Tak to powinno wyglądać. Powtórzę to co zawsze mówię - radzę nie kombinować. Każda warstwa ma swoje zadanie i wpływa na całość. Próby oszczędzania najpewniej nie dadzą oczekiwanego efektu. Szkoda naszej pracy i wydanych pieniędzy.
Jeszcze nie rozważam wyciszania więc pytam zupełnie z ciekawości. Duża jest różnica jeżeli chodzi o hałas na autostradzie?
Awatar użytkownika
Lafey
Formenciarz
Posty: 67
Rejestracja: 23 gru 2023, 19:29
Been thanked: 16 times

Re: Beats Audio - jak poprawić jakość dźwięku?

Post autor: Lafey »

Nie miałem jeszcze potrzeby jazdy po autostradzie, wyciszenie to bardzo świeży temat. Moim celem była poprawa dźwięku audio bo z hałasem w Leonie nie jest najgorzej. Ale widzę różnicę - zaczynam słyszeć opony tylnych kół, wcześniej nie zwracało to mojej uwagi.
Będę jeszcze robił tylne drzwi i to u mnie będzie chyba koniec. Maty swoje ważą.
Dużo daje wyciszenie bagażnika i tylnej klapy. Potem będą przeszkadzały nadkola. Zrobisz jedno i zaczniesz słyszeć coś nowego.
Swego czasu w moim Wartburgu podłogę i podszybie wyłożyłem matami filcowymi. To też dużo dało w kwesti redukcji hałasu.
Lafey
Cupra Leon VZ ST 310KM 4x4
Rybak
Formenciarz
Posty: 44
Rejestracja: 18 maja 2023, 23:44
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Beats Audio - jak poprawić jakość dźwięku?

Post autor: Rybak »

Jak wyciągnąć ten element? :)
plastik.JPG
plastik.JPG (58.73 KiB) Przejrzano 154 razy
Awatar użytkownika
Lafey
Formenciarz
Posty: 67
Rejestracja: 23 gru 2023, 19:29
Been thanked: 16 times

Re: Beats Audio - jak poprawić jakość dźwięku?

Post autor: Lafey »

Podważasz plastikową łyżką i wychodzi. Chyba najprościej zacząć od dołu. Łatwo idzie.
Lafey
Cupra Leon VZ ST 310KM 4x4
Rybak
Formenciarz
Posty: 44
Rejestracja: 18 maja 2023, 23:44
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Beats Audio - jak poprawić jakość dźwięku?

Post autor: Rybak »

Wchodzi tak samo łatwo i nie przecieka czy to jednorazówka i trzeba kupić nowe?
ODPOWIEDZ