Skrzypi deska rozdzielcza

MacGul
Formenciarz VZ
Posty: 124
Rejestracja: 11 sie 2021, 10:06
Been thanked: 3 times

Skrzypi deska rozdzielcza

Post autor: MacGul »

No właśnie .... chyba nie ramka zegarów, obstawiam "daszek" nad paskiem ledowym z przodu.
Na dotyk wszystko pasuje dobrze, jak jadę powoli i skrzypi i dotykam ja lub pasażer różnych miejsc to nic to nie daje - może coś głębiej. Trochę wkurza bo jest głośne.
W serwisie zgłaszałem ( przy okazji aktualizacji ), ale z powodów pandemicznych mechanicy z klientami nie pojada, a jak jechali sami to niczego nie slyszeli ....
Pomysł jak bezpiecznie zdemontować ten pasek ???

Maciej
VZ 310
Maciej
MacGul
Formenciarz VZ
Posty: 124
Rejestracja: 11 sie 2021, 10:06
Been thanked: 3 times

Re: Skrzypi deska rozdzielcza

Post autor: MacGul »

Sam sobie odpowiem.
Udało się zrobić.
Skrzypiał daszek z lampka.

Niestety brak zdjęć :(

1) Ściągamy lewą i prawą osłonę słupka A, odłączamy przewody głośników ( jeśli ktoś je tam ma ),
2) Po zdjęciu osłony słupka osłaniają się śruby, które trzymają daszek z lampką - odkręcamy, trzeba też odłączyć wtyczkę zasilania linijki świetlnej ( z lewej strony ),
Tutaj warto ostrożnie odkręcać, bo dostęp taki sobie a jak śruba wpadnie do "środka" to będzie ciężko ją wyjąć
3) Daszek to jeden element - bliżej szyby jest wsunięty na plastikowych prowadnicach, a na krawędzi gdzie jest linijka świetlna - są metalowe spinki - około 10 na całej szerokości. Zaczynamy od jednej strony i powoli odpinamy kolejne, wyciągamy całość.
4) Od wewnętrznej strony zamontowana jest lampka - taki wielki biały plastik, który jest w kilku miejscach zgrzany z daszkiem - to pierwsze źródło skrzypów - dałem glutokleju na gorąco we wszystkie szczeliny i łączenia.
5) Drugie miejsce skrzypów to styk metalowych spinek z daszkiem. Spinki są zamontowane na desce rozdzielczej, ta węższa część wchodzi w otwory w białym plastiku. otwory okleiłem taśma izolacyjna ( taka "miękka" ).
6) Dodatkowo taśma poszła na 4 czy 5 podpór pomiędzy deska rozdzielcza a daszkiem.
Na tym etapie można tez prewencyjnie potraktować smarem silikonowym uszczelki na ramie nadwozia - od wewnątrz bo wszystko teraz ładnie odkryte,
Na wewnętrznej stronie blachy słupka są otwory montażowe - takie kwadratowe na kolek - można sobie taki przezroczysty plastik przykręcić jak jest w skodach po lewej stronie przedniej szyby.
7) Składanie - trudniejsze niż rozebranie. Trudno trafić tylnymi prowadnicami ( bo są pod specyficznym katem ) - łatwo się wyginają w zła stone. Po paru minutach udało się. Lampkę podłączamy zanim zapniemy całość.
8) Zakładamy osłony słupków. Podłączamy głośniki. Gotowe.

9) Odpalamy, ruszamy, cisza :D


ps nie dziwie się ze serwis nic nie chciał zrobić - to raczej jest blednie zaprojektowany element i wymiana na inny nic nie da ( chyba ze teraz produkują już poprawione - ale pewnie nie wymienia w ramach gwarancji ).

Całość - koszt taśma izolacyjna za 11 płn, smar silikonowy, trochę glutokleju. 2H pracy.
VZ 310
Maciej
Waldek
Formenciarz
Posty: 62
Rejestracja: 12 mar 2022, 13:48

Re: Skrzypi deska rozdzielcza

Post autor: Waldek »

Fajne tutoriale naprawy skrzypiącej deski w aucie za 200tys:). Powiem tak, u mnie przy 21tys km skrzypi doslownie wszystko we wnetrzu. Jakość wykonania tragedia, podobną jakość spotaklem narazie w dacii duster.
Awatar użytkownika
rsmiech
Formenciarz VZ5
Posty: 296
Rejestracja: 27 kwie 2022, 00:07
Lokalizacja: Żywiec
Silnik: DNFB
Has thanked: 1 time
Been thanked: 12 times

Re: Skrzypi deska rozdzielcza

Post autor: rsmiech »

Nie przesadzaj. :-) Podkręć sobie opcjonalne BeatsAudio, które gra jak.... nie powiem co, i nic nie będzie słychać. :-)
MacGul super opis, przyda się. Dzięki.
U mnie waśnie zaczął skrzypieć lewy wylot nawiewu powietrza. Przebieg 5600km.

Jakby ktoś punkty przełączania skrzyni rozpracował to niech daje na forum.
2022 VZ 420KM, 516Nm, by Gregor10, Eibach ProKit, Intercooler. Średnie spalanie 30000km 12.3l/100km
Waldek
Formenciarz
Posty: 62
Rejestracja: 12 mar 2022, 13:48

Re: Skrzypi deska rozdzielcza

Post autor: Waldek »

Na beatsy nie narzekam bo ich nie słyszę- mam Brembo które wibrują i trzeszczą tak, że ani głośniki ani skrzypienie wnętrza nie jest mi straszne.
ODPOWIEDZ