Różnice między rocznikami

Wszelkie dyskusje związane z zakupem Formentora
Whiskey Bob
Formenciarz
Posty: 15
Rejestracja: 16 mar 2023, 21:37

Różnice między rocznikami

Post autor: Whiskey Bob »

Cześć,
Przymierzam się do kupna używanego Formentora VZ (310). Orientujecie się czy są jakieś różnice między rocznikami? Widziałem jakiś filmik z tuningu gdzie pokazywali że egzemplarze z różnych lat mają różne wydechy. Jest coś na co warto zwrócić uwagę albo unikać?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
rsmiech
Formenciarz VZ5 BAT
Posty: 301
Rejestracja: 27 kwie 2022, 00:07
Lokalizacja: Żywiec
Silnik: DNFB
Has thanked: 2 times
Been thanked: 13 times

Re: Różnice między rocznikami

Post autor: rsmiech »

tak, jest różnica w dodatkowym rezonatorze, w układzie wydechowym. Wydechy w egzemplarzach z 2022+ są nieco głośniejsze (mniej komfortowe wewnątrz) ale dzięki temu bardziej otwarte i podatne na tunning, kilka koni więcej.
Z kolei w rocznikach 2021 i starszych bez problemu zrobisz tuning sterownika skrzyni, TCU, czego do tej pory nie da się zrobić w młodszych egzemplarzach.
Tuning skrzyni to must have. Oryginalnie tryb D za cel przyjmuje wbicie 7 biegu przy 40km/h. Udręka, masz niby 310 koni, a w ruchu miejskim w automacie trudno wyprzedzić rower elektryczny czy furmankę, w tej sytuacji po zwłoce 2 sekund i 2-3 redukcjach Cupra nagle odpala cały swój arsenał koni zupełnie nieadekwatnie do zamiarów kierownika.
Tuning silnika bez różnicy. Możesz liczyć na 400KM+ z 310 fabrycznych.
2022 VZ 420KM, 516Nm, by Gregor10, Eibach ProKit, Intercooler. Średnie spalanie 30000km 12.3l/100km
Whiskey Bob
Formenciarz
Posty: 15
Rejestracja: 16 mar 2023, 21:37

Re: Różnice między rocznikami

Post autor: Whiskey Bob »

Ten tuning skrzyni bardzo widać w ASO? ;)
Awatar użytkownika
rsmiech
Formenciarz VZ5 BAT
Posty: 301
Rejestracja: 27 kwie 2022, 00:07
Lokalizacja: Żywiec
Silnik: DNFB
Has thanked: 2 times
Been thanked: 13 times

Re: Różnice między rocznikami

Post autor: rsmiech »

Pewnie, że widać.
Tylko co? samochodu na płatny przegląd Ci nie przyjmą? Albo skrzypiącej klapy przykładowo w ramach gwarancji nie usuną? No nie.
Ale od wszelkich "bezpłatnych" napraw gwarancyjnych, na które modyfikacja ta ma/mogła mieć wpływ (bardzo szeroki zakres) mogą się migać.
Zależy od ASO.
ASO są po to żeby zarabiać a nie usuwać usterki niedopracowanych samochodów. Jeśli jest jakikolwiek powód aby sięgnąć do kieszenie klienta, to zrobią to.
Może być tak, że jak przyjedziesz z wieszającym się systemem entertainment, to usłyszysz, że to z powodu nieautoryzowanej modyfikacji softu skrzyni.
Nie chcę uprawiać czarnowidztwa, ale gwarancyjne usunięcie grubych usterek jak np. wymiana cieknącej skrzyni, silnika, również w niemodyfikowanym samochodzie, może być problematyczna.
Będą starali się wykazać, że usterka jest z winy klienta z powodu niewłaściwego użytkowania. (podając jako przyczynę odmowy naprawy, że z zapisów w sterowniku silnia wynika, że silnik był wielokrotnie przeciążany, skorzystano wielokrotnie z procedury startu a temp oleju nie była optymalna, itp.)
Oczywiście będą Cię przekonywać, że ASO nieba Ci przychyli, że to Ci inni (Ci źli: importer, producent) odmawiają gwarancji. ASO chętnie to naprawi ale odpłatnie.
2022 VZ 420KM, 516Nm, by Gregor10, Eibach ProKit, Intercooler. Średnie spalanie 30000km 12.3l/100km
alfiorz
Formenciarz VZ
Posty: 173
Rejestracja: 30 kwie 2023, 11:39
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Różnice między rocznikami

Post autor: alfiorz »

Z perspektywy osoby która do tej pory jeździła 200KM dieslem w manualu oraz 1,6THP 165KM 6AT - nie mam żadnych uwag do pracy DSG. Na jazdach testowych jesienią jeździłem Forkiem 190KM i Leonem 310KM. Faktycznie w trybie komfort trzymały tak niskie obroty, że momentami słychać było jak telepie nadwoziem od zbyt niskich obrotów (coś jak zużyta dwumasa w dieslu). I przy dodaniu gazu chwilę się zastanawiała, ale dramatu nie było. W VZ wyprodukowanym w kwietniu 2023 nie telepie (może jeszcze za nowe), w każdym razie w trybie komfort trzyma obroty w okolicach 1300-1400 (w testówkach chyba było niżej ok. 1200, ale po pół roku może mnie pamięć zawodzić). Co do tego mitycznego laga - to fakt jest. jeśli jedziesz spokojnie i gwałtownie wciśniesz gaz do kickdownu, to faktycznie auto chwilę się zastanowi i wystrzeli jak z procy (tyle, że tak będzie miał KAŻDY automat). Ale jak operujesz gazem z głową to auto zbije jeden bieg i momentu ma na tyle, że każdy manewr wykonasz bardzo sprawnie. A jak chcesz jechać dynamicznie to się przełączasz na tryb sport/cupra albo na manetki i też problemu nie ma. Kolega jak jeździ autami 400+KM może mieć inne odczucia - rozumiem.
Co do różnic z tego co mi mówili w salonie w połowie 2022 zmieniono hardware obsługujący infotainment. Tablet uruchamia się ok. 10 sekund, w tym czasie lekko laguje, ale jak już się uruchomi wszystko chodzi błyskawicznie.

Ps. 7bieg zapina przy 80km/h, zrzuca na 6bieg przy 68km/h.
Whiskey Bob
Formenciarz
Posty: 15
Rejestracja: 16 mar 2023, 21:37

Re: Różnice między rocznikami

Post autor: Whiskey Bob »

"Co do różnic z tego co mi mówili w salonie w połowie 2022 zmieniono hardware obsługujący infotainment. Tablet uruchamia się ok. 10 sekund, w tym czasie lekko laguje, ale jak już się uruchomi wszystko chodzi błyskawicznie."
Czyli jest gorzej niż w poprzednich wersjach czy lepiej? :P
alfiorz
Formenciarz VZ
Posty: 173
Rejestracja: 30 kwie 2023, 11:39
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Różnice między rocznikami

Post autor: alfiorz »

Whiskey Bob pisze: 30 maja 2023, 00:32 "Co do różnic z tego co mi mówili w salonie w połowie 2022 zmieniono hardware obsługujący infotainment. Tablet uruchamia się ok. 10 sekund, w tym czasie lekko laguje, ale jak już się uruchomi wszystko chodzi błyskawicznie."
Czyli jest gorzej niż w poprzednich wersjach czy lepiej? :P
jest dużo lepiej
ODPOWIEDZ