2.0TSI 4x4 DSG - dziwny dźwięk przy puszaniu pedału przyśpieszenia

hrabiamm
Forek
Posty: 3
Rejestracja: 24 mar 2024, 19:43
Lokalizacja: Kraków
Silnik: 2.0 TSI 190
Has thanked: 2 times

2.0TSI 4x4 DSG - dziwny dźwięk przy puszaniu pedału przyśpieszenia

Post autor: hrabiamm »

Drodzy forumowicze. Od niedawna jestem posiadaczem Formentora 2.0TSI 4x4 DSG. Zastanawia mnie dziwny dźwięk przy puszczaniu pedału gazu. Dźwięk jest nieco podobny do odgłosu uchodzenia sprężonego powietrza (niestety nie udało mi się go nagrać). Dźwięk występuje we wszystkich trybach jazdy i na każdym biegu. W serwisie powiedzieli, że to normalny odgłos. Niestety nie mam doświadczenia z silnikami 2.0TSI i jak ktoś już kiedyś pisał na tym forum "Jakoś im nie ufam, jakoś im nie wierzę" :D. Czy w waszych Formentorach macie podobnie?
Awatar użytkownika
Charls
Moder
Posty: 567
Rejestracja: 31 sty 2024, 15:19
Lokalizacja: GDA
Silnik: 1.5 TSI
Has thanked: 90 times
Been thanked: 56 times

Re: 2.0TSI 4x4 DSG - dziwny dźwięk przy puszaniu pedału przyśpieszenia

Post autor: Charls »

Zapewne zawór DV (Dump Valve)
Awatar użytkownika
rsmiech
Formenciarz VZ5 BAT
Posty: 307
Rejestracja: 27 kwie 2022, 00:07
Lokalizacja: Żywiec
Has thanked: 2 times
Been thanked: 15 times

Re: 2.0TSI 4x4 DSG - dziwny dźwięk przy puszaniu pedału przyśpieszenia

Post autor: rsmiech »

czując się wywołany do tablicy,
TAK, w pewnych warunkach, w zakresie średnich do dużych obrotów, przy nagłym odpuszczeniu pedału gazu jest słyszalny dźwięk upustu z turbo, szkoda tylko, że nie jest on tak charakterny jak w wyczynowym mitsubishi EVO lub Subaru, a bardziej przypomina "gumowe skrzypnięcie zawieszenia" lub "jęknięcie" sprzęgła. :-)
Wymiana rury dolotu pomiędzy filtrem powietrza a wlotem turbo na akcesoryjną silikonową/metalową o większej średnicy, praktycznie eliminuje ten dziwny dźwięk.
Z kolei powiększona średnica wylotu z turbo do intercoolera dodaje więcej charakteru do słyszalnego dźwięku pochodzącego bezpośrednio z dolotu.
2022 VZ 420KM, 516Nm, by Gregor10, Eibach ProKit, Intercooler. Średnie spalanie 30000km 12.3l/100km
hrabiamm
Forek
Posty: 3
Rejestracja: 24 mar 2024, 19:43
Lokalizacja: Kraków
Silnik: 2.0 TSI 190
Has thanked: 2 times

Re: 2.0TSI 4x4 DSG - dziwny dźwięk przy puszaniu pedału przyśpieszenia

Post autor: hrabiamm »

Bardzo dziękuję za wyczerpujące informacje. Z ostrożności dopytam, czy to jest normalny objaw czy trzeba coś z tym robić?

Dziś spróbowałem nagrać ten dźwięk, słychać go w 6 i 10 sek. na filmie poniżej (najlepiej słychać go na słuchawkach z dużym poziomem głośności):
Awatar użytkownika
Dideq
Formenciarz VZ
Posty: 105
Rejestracja: 14 gru 2023, 07:23
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

Re: 2.0TSI 4x4 DSG - dziwny dźwięk przy puszaniu pedału przyśpieszenia

Post autor: Dideq »

Chciałbym mieć tylko takie odgłosy podczas jazdy Formentorem. :mrgreen:
Kriss
Formenciarz VZ
Posty: 112
Rejestracja: 08 lip 2022, 20:40
Lokalizacja: Podkarpack
Been thanked: 3 times

Re: 2.0TSI 4x4 DSG - dziwny dźwięk przy puszaniu pedału przyśpieszenia

Post autor: Kriss »

Szukaj przyczyny ,to nie jest normalny objaw.
Awatar użytkownika
rsmiech
Formenciarz VZ5 BAT
Posty: 307
Rejestracja: 27 kwie 2022, 00:07
Lokalizacja: Żywiec
Has thanked: 2 times
Been thanked: 15 times

Re: 2.0TSI 4x4 DSG - dziwny dźwięk przy puszaniu pedału przyśpieszenia

Post autor: rsmiech »

przejechałem się, i w tym zakresie obrotów też tak mam.
Nie zwróciłem na to nigdy wcześniej uwagi, bo nigdy nie odpuszczałem gazu tak szybko tak nisko. :-)
U mnie dźwięk przypomina gruchanie gołębia, sierpówki, takie "chUuu".
Połączyłem się OBD11 aby zrobić podgląd parametrów. Jak tylko zawór regulacji ciśnienia otwiera się na 100% jest słyszalny ten dźwięk.
Normalnie zawór, bez doładowania jest na 0, w trakcie regulacji kilkanaście - kilkadziesiąt procent, wzrasta wraz z obrotami, im mniej doładowania potrzeba tym większe wysterowanie, odjęcie nogi z gazu wysterowywuje go natychmiast na 100%.
Wg mnie to normalne.
2022 VZ 420KM, 516Nm, by Gregor10, Eibach ProKit, Intercooler. Średnie spalanie 30000km 12.3l/100km
hrabiamm
Forek
Posty: 3
Rejestracja: 24 mar 2024, 19:43
Lokalizacja: Kraków
Silnik: 2.0 TSI 190
Has thanked: 2 times

Re: 2.0TSI 4x4 DSG - dziwny dźwięk przy puszaniu pedału przyśpieszenia

Post autor: hrabiamm »

rsmiech pisze: 18 kwie 2024, 20:08 przejechałem się, i w tym zakresie obrotów też tak mam.
Nie zwróciłem na to nigdy wcześniej uwagi, bo nigdy nie odpuszczałem gazu tak szybko tak nisko. :-)
U mnie dźwięk przypomina gruchanie gołębia, sierpówki, takie "chUuu".
Połączyłem się OBD11 aby zrobić podgląd parametrów. Jak tylko zawór regulacji ciśnienia otwiera się na 100% jest słyszalny ten dźwięk.
Normalnie zawór, bez doładowania jest na 0, w trakcie regulacji kilkanaście - kilkadziesiąt procent, wzrasta wraz z obrotami, im mniej doładowania potrzeba tym większe wysterowanie, odjęcie nogi z gazu wysterowywuje go natychmiast na 100%.
Wg mnie to normalne.
Wielkie dzięki!!
Awatar użytkownika
rsmiech
Formenciarz VZ5 BAT
Posty: 307
Rejestracja: 27 kwie 2022, 00:07
Lokalizacja: Żywiec
Has thanked: 2 times
Been thanked: 15 times

Re: 2.0TSI 4x4 DSG - dziwny dźwięk przy puszaniu pedału przyśpieszenia

Post autor: rsmiech »


w 3, 6, 12 sekundzie słychać "chUuuu"
2022 VZ 420KM, 516Nm, by Gregor10, Eibach ProKit, Intercooler. Średnie spalanie 30000km 12.3l/100km
ODPOWIEDZ